Menu
ZŠ a MŠBenešov nad Černou

Exkurze v JE Temelín II

Exkurze v JE Temelín II 2

Motivováni exkurzí deváté třídy z konce minulého kalendářního roku jsme se i my vydali do infocentra - „Zámeček Vysoký Hrádek“, které se nachází v bezprostředním sousedství jaderné elektrárny Temelín.

Ihned po příjezdu jsme si prošli interaktivní expozici elektrárny, vyzkoušeli přehřát reaktor, osahali pověstnou žlutou kombinézu a celkově se ponořili do tajů štěpení jádra uranové rudy. Hlavní hřeb dopoledne nás však čekal v místním kinosále, kde jsme za pomoci rozšířené reality a virtuálního průvodce nahlédli například do útrob samotného reaktoru elektrárny, nebo také do meziskladu vyhořelého paliva. K našemu překvapení oba dva reaktory při plném výkonu dosahují výroby přes 2000MWh a jsou tak schopny pokrýt zhruba 20% spotřeby ČR. Fascinujícím zážitkem byl průlet dronem skrze celou chladicí věž až nad její 155m vysoký horní okraj s úžasným výhledem do jihočeské krajiny. Živá paní průvodkyně nás pak seznámila s průběhem výroby elektřiny od peletky obohaceného uranu až po chlazení vodou z Hněvkovické nádrže na Vltavě a trpělivě odpovídala na naše zvídavé dotazy. Dozvěděli jsme se, že od 15 let můžeme zavítat na prohlídku do samotné elektrárny, ovšem jen v početně omezených skupinkách. Tak třeba někdy! Za poskytnutí dopravy děkujeme Obci Benešov nad Černou, SDH Benešov nad Černou a Obci Pohorská Ves.

Fotogalerie zde.

Datum vložení: 11. 3. 2024 17:53
Datum poslední aktualizace: 19. 3. 2024 8:21
Autor: Mgr. Klára Čechová, Mgr. Jan Křiklava

Svátek

Svátek má Marek

Zítra má svátek Oto

Státní svátky a významné dny na zítřek:

  • Světový den duševního vlastnictví
  • Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Studený a mokrý duben plní sklepy a sudy.

Pranostika na akt. den

Brambory sázej na svatého Marka - bude jich plná jamka.

Aktuální počasí

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024
slabý déšť 10 °C 0 °C
pátek 26. 4. slabý déšť 13/4 °C
sobota 27. 4. jasno 17/4 °C
neděle 28. 4. oblačno 20/6 °C

Mohlo by Vás zajímat


nahoru